• Super User

پرواربندی

پرواربندی


جسه کوچک بره، اهلی بودن، استفاده از بخش های مختلف آن مانند: پشم، شیر، گوشت و ... باعث شده تا پرورش آن طرفداران زیادی داشته باشد. در سال های اخیر طرفداران پرورش بره وگوسفند افزایش یافته است. البته پرورش سایر دام های دیگر گوساله و گاو نیز سود خوبی دارند. نگهداری گله گوسفندان دشتی یکی از انواع روش های پرواربندی گوسفندان است.

معرفی طرح پرواربندی گوسفند و بره

در این مطلب نکاتی که برای پرواربندی گوسفند باید بدانید را برای شما توضیح داده ایم. پرواربندی گوسفندان در فصل پاییز انجام می شود. برای پرواربندی گوسفندان شیرخواره ای که 20 تا 25 کیلو وزن دارند خریداری می شود. زمان مناسب خرید گوسفند مهمترین نکته ای است که در پرواربندی باید به آن توجه شود. تابستان بهترین فصل برای خرید بره پرواری است.
خرید گوسفند مناسب مهمترین مرحله پرواربندی است. نژاد افشاری، زندی، مهربان، بهمنی، سنجابی، بلوچی، کردی، سنگسری بهترین نژاد برای پروارکردن هستند. گوسفندان بعد از 100 روز به وزن ایده آل 45 تا 50 کیلو می رسند.

روش های پرواربندی:

پرواربندی به دو روش انجام می شود:
• پرواربندی گوسفند در محیط محسور
• پرواربندی گوسفند در محیط آزاد و مرتع

پروار بندی در محیط های محصور و محدود به دو دسته زیر تقسیم می شود:

• نگهداری و پرورش گوسفند زنده در محیط های سر بسته ای که به شکل اغل، سایه بان یا حفاظ پوشیده شده اند.
• نگهداری وپرورش گوسفند در مکان های حفاظ بندی شده ای که سقف ندارد این روش هزینه کمتری دارد.

پروار بندی در محیط آزاد

برای پروار بندی گوسفند در محیط آزاد به کارگر زیادی احتیاج نیست. چرا که نیازی به تمیز کردن محیط نیست و کود دام زنده می تواند در مرتع بماند. اما این روش معایبی هم دارد. در این روش گوسفند وزن کمتری بدست می آورد و مقداری از انرژی و مواد مغذی دام در مسیر راهپیمایی از دست می رود.

بررسی بازار پرواربندی

یکی از منابع مهم تامین پروتین گوشت قرمز است. گوشت قرمز اصلی ترین ماده غذایی خورشت های اصیل ایرانی مثل: قیمه و قرمه است. بنابراین گوشت قرمز نقش ویژه ای در سفره مردم دارد و پر طرفدار ترین نوع گوشت در ایران محسوب می شود. با این شرایط افزایش قیمت گوشت گوسفند می تواند سود بیشتری برای پرورش دهندگان دام در بر داشته باشد.

انواع روش‌های پرواربندی گوسفند و بره

پروار بره های شیری:

1. روش معمولی:
در این روش بره ها به صورت طبیعی رشد کرده و از شیر مادر تغذیه می کنند. همچنین مقداری کنستانتره نیز به عنوان مکمل به آن ها داده می شود. در این روش پروار شدن بره رابطه مستقیمی با شیر مادر و ترکیب آن دارد. بره ها تا سه، چهار ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند. و سپس به مدت یک ماه از مادر جدا شده و در 5 ماهگی و رسیدن به وزن ایده آل 45 الی 50 کیلوگرم به کشتارگاه فرستاده می شوند.

2. روش از شیر گرفتن پیش از موعد (پرواربندی کنسانتره ای):
در این روش برای گوسفندان تا 2 الی 3 هفتگی از شیر مادر تغذیه می کنند و پس از آن، آن ها را از مادر جدا کرده و برای پروار شدن به آن ها کنسانتره 18 درصد می دهند.

3. بره های شیر پروار:
در این روش بره ها تنها از شیر مادر تغذیه می کننند و به آن ها کنسانتره داده نمی شود. بره های شیر پروار بیشتر در اروپا دیده می شوند. این بره ها را زمانی که وزن آن ها به 20 کیلو گرم رسید یعنی در 3 ماهگی به کشتارگاه میفرستند.

پرواربندی مرتعی:

پروار بندی مرتعی بیشتر برای گوسفندانی که در فصل زمستان یا پاییز متولد شده است انجام می شود. برای این روش بره های 4 الی 5 ماهه انتخاب شده و آن ها را در مراتع طبیعی یا مصنوعی به چرا می برند. همچنین در هنگام شب به آن ها مقداری کنسانتره داده می شود. زمانی که بره ها به 7 الی 8 ماهگی رسیدند اگر از نژاد سنگین باشند وزن آن ها تقریبا 45 الی 50 کیلوگرم است. در این زمان برای کشتار آماده هستند.

پروار گوسفندان جوان:

پروار گوسفندان جوان مربوز به گوسفندانی است که در تابستان خریده شده و به چرایی مرتعی رفته اند. این گوسفندان که اکنون 7 ماه دارند در آغل های رو باز یا سر بسته برای پروار شدن قرار می گیرند. زمانی که وزن آن ها به 55 الی 60 کیلوگرم رسید یعنی در 10 یا 11 ماهگی برای کشتار به کشتارگاه فرستاده می شوند. گوسفندانی که با این روش پروار می شوند چرپی زیادی دارند به همین دلیل بهتر است از علوفه ارزان قیمت استفاده کرد.

پروار بندی گوسفندان پیر:

گله دار میش ها و قوچ های پیری که نگهداری آن ها به صرفه نیست را از گله جدا می کند. اگر مشکلی برای تامین علوفه نداشته باشد مدتی آن ها را پروار کرده و سپس به کشتارگاه می دهد. رشد بدنی گوسفندان پیر به تکامل رسیده است و بدن آن ها برای تولید گوشت و ضریب تبدیل بسیار ضعیف است. بیشتر علوفه ای که این گوسفندان استفاده می کنند در بدنشان به چربی تبدیل می شود بنابراین بهتر است از علوفه ارزان برای پروار کردن آن ها استفاده شود.

تغذیه گوسفند پرواری

یکی از منابع تامین انرژی دام دانه جو بلغوری است.
یکی دیگر از منابع تغذیه گوسفندان کاه است. کاه از کوبیدن غلات و حبوبات بدست می آید و به شکل ساقه سیاه رنگ است. البته ارزش غذایی کاه بسیار پایین است. گوسفندان پرواری باید کاه غنی شده با کود اوره استفاده کنند.
سبوس یکی دیگر از منابع غذایی سرشار از فسفر است که برای دام بسیار مفید بوده سبوس در واقع غشای خارجی غلات است که هضم آن برای دام بسیار آسان بوده و نوعی ملین محسوب می شود.  
مواد مازاد کاخانه های روغن کشی کنجاله نام دارد از مهم‌ترین انواع کنجاله می‌توان به کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا اشاره کرد کنجاله به دلیل داشتن مقدار زیادی پروتئین بهترین غذای دام محسوب می شود.
یکی از منابع غذایی دام که از مازاد کارخانه قند بدست می آید تفاله و ملاس چغندر است این ماده به علت شیرین بودن برای دام خوش خوراک بوده بهترین غذا برای پروار کردن گوسفندان محسوب می شود.
یکی دیگر از منابع غذایی دام ینجه است. یونجه برای دام بسیار خوش خوراک بوده و به  علت داشتن منابع مغذی همچون کلسیم، پروتئین و انواع ویتامین بهترین غذا برای دام محسوب می شود برگ یونجه ارزش غذایی بیشتری از ساقه آن دارد.

ارتباط با ما

مشاوره خرید دام

تماس در واتساپ
Close and go back to page
  • تهران
  • 09192662778
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید